Budowanie ścian domu kolejność robót. Teraz gdy masz już zaizolowane fundamenty i wylany chudy beton czas na stawianie murów zewnętrznych. To tap, który cieszy oko 🙂

Spis treści:
Izolacja pozioma
Zanim położysz pierwszy pustak na fundamencie trzeba wykonać izolację poziomą. Fundament od góry malujemy dysperbentem, lub abizolem a następnie po wyschnięciu powierzchni kładziemy dwie warstwy papy na gorąco przyklejając ją palnikiem do powierzchni fundamentu.Paski papy powinny wystawać poza obrys fundamentu tak aby przykryć po zewnętrznej stronie folię kubełkową a od środka ok 10, 15cm powinna wystawać poza szerokość (głębokość) pustaka. Ten etap powinien być starannie wykonany, gdyż wilgoć od powierzchni gruntu jest odcięty na tym etapie. W przeciwnym razie wilgoć będzie powodowała zagrzybienie ścian i posadzki.
Pierwsza warstwa ścian
Te prace wykonujemy na zaprawie cementowej i zaczynamy od narożników ścian. Do tego będzie nam potrzebny sznurek, poziomnica, niwelator i oczywiście narzędzia murarskie. Pustaki muszą być ustawione równo i zachować wszystkie płaszczyzny, układamy je tak aby wystawały poza obryz ścian fundamentowych z wymiarami według planu, to one wyznaczą zewnętrzny wymiar całego budynku.
Pierwsza warstwa
Ta warstwa jest najważniejsza i po ułożeniu jej w całości dobrze jest pozostawić na dzień w spoczynku, aby zaprawa się związała. W następnym dniu wyrównujemy powierzchnię przeszlifowując górę i przystępujemy do murowania ścian zaczynając zawsze od narożników i łącząc rzędy na przemian w środku muru. Aby zachować równe kąty budynku zmierz przekątne od narożnika do narożnika taśmą mierniczą, pomiar powinien być taki sam.
Materiały do budowy ścian zewnętrznych
niezależnie od zastosowanego materiału, czy to będzie pustak, cegła, porotherm, prace wykonujemy według powyższego schematu. Ściany szkieletowe to inna historia na kolejny wpis, gdyż wymaga innej techniki budowy.
Murowanie ścian
Mury ruszają w górę, ale dom to też okna i drzwi. W tych miejscach trzeba pozostawić otwory, aby to zrobić stawiamy warstwę pustaka według planu budynku do wysokości poniżej jednego pustaka parapetów. Zaznaczamy sobie miejsca na otwory w których powinny być. Jeśli ściany będą z Ytonga lub podobnego pustaka trzeba wykonać dwa żłobienia w miejscu okien i zazbrajamy te żłobienia drutem tak aby drut znajdował się poza szerokość okna ok 30cm i zalewamy go betonem. Teraz możemy ułożyć kolejną warstwę pustaków. Kolejne warstwy układamy zachowując otwory okienne i na drzwi. Gdy już osiągniemy wysokość okien robimy nadproża. Do tego celu można zastosować gotowe prefabrykaty, lub odlać ze zbrojonego betonu. Jeśli decydujesz się na to drugie rozwiązanie, trzeba wykonać szalunek w oknach i drzwiach. Spód deski będzie stanowił wysokość otworu okna więc wszystkie otwory okienne powinny znajdować się w jednym poziomie. Jeśli stawiasz dom z Ytonga lub podobnego możesz wewnątrz szalunku ułożyć 5cm warstwę z zewnętrznej strony to będzie dobry izolator nadproża. Wewnątrz szalunku umieszczamy klatkę ze zbrojenia i zalewamy betonem. Jeśli okna znajdują się wysoko pod płytą stropową szalunek okien robimy razem z szalunkiem płyty zachowując wymiary według naszego planu budynku.

Szalunek pod płytę stropową
To etap, który kończy mury parteru. Aby zacząć wyznaczamy poziom po obrysie całego budynku od wewnątrz i przybijamy deski dookoła ścian tak, aby utrzymać poziom całego budynku. Jeśli korzystamy ze stempli skręcanych i szalunku systemowego roboty będą szybsze i szalowanie będzie równiejsze. Jeśli tradycyjnie z desek, możesz wykorzystać te, które zastosowałeś do ścian fundamentowych.
Zaczynamy szalunki od połączenia desek przybitych do ścian deską na sztorc i tak koleje w odległości co 1m potem podpieramy te deski stemplami, jeśli będą drewniane wycinamy „zamek” tak aby deska przybita pionowo oparła się o spód stempla a jego boczna część stanowi przybitkę którą łączymy gwoździami. Stemple też stawiamy co 1m tak aby wszystkie tworzyły siatkę 1x1m korekcję wysokości stempla możemy wykonać przez podkładki drewniane, które ustawiamy pod każdy stempel. Wtedy będzie łatwiej je wybić po wyschnięciu płyty.
Budowanie ścian domu kolejność robót
- Izolacja pozioma
- pierwsza warstwa
- zbrojenie pod okna
- nadproża
- szalunek pod płytę stropową