Tanie pustaki o co chodzi? Cena to kwestia chyba każdego inwestora, wszyscy chcemy zaoszczędzić
Spis treści:
Tanie pustaki
Kwestia pustaków na budowę przewija się w każdym roku i o każdej porze. Cena ceną a właściwości to druga sprawa. Jeśli myślisz o zbudowaniu domu kieruj się przede wszystkim właściwościami danego materiału. Zrób porównanie pomiędzy danymi pustakami, jakie są ich właściwości.
Np. Ytong i szary pustak pianowy, czym się różnią, bo nie chodzi tylko o kolor 🙂
Ytong 36,5 koszt ok 17-18zł za szt, Solbet 24 koszt 9,5zł za sztukę różnica cenowa jest spora bo prawie 100 więcej za Ytonga.
- Przelicz ile będziesz potrzebować pustaków na całą budowę
- Sprawdź izolacyjność tych materiałów
- Czy ściany wybudowane z danego materiału wymagają docieplenia czy nie.
- koszty robocizny, bo dany rodzaj i wykonywanych prac mogą się różnić.
Różnica między Ytongiem i pustakiem pianowym w końcowym rozrachunku
Ytong „energo” 36 nie wymaga docieplenia styropianem ani wełną, przez to odpadają dodatkowe koszty na materiał i robociznę.
Pustak pianowy, tutaj trzeba zaizolować ściany wełną kamienną , lub styropianem do tego dochodzi robocizna
Różnica w cenie
Po obliczeniu wszystkich tych właściwości względem ceny, może się okazać, że cena taniego pustaka nie będzie tak atrakcyjna jak na początku jakby się mogła wydawać.
Pustak ceramiczny czy to tani materiał?

Pustaki ceramiczne jeszcze paręnaście lat temu dominowały na budowach i były uważane za najlepsze, co się zmieniło? Zmieniło się sporo, choć sam pustak nie jest „przestarzały” podobnie jak cegła, lecz z samej cegły dzisiaj już nikt nie buduje. Podobnie stało się z pustakiem ceramicznym, choć jest sporo zwolenników tego materiału.
pustak ceramiczny wady i zalety
Zaletą jego jest to, że szybko się go układa i budynek rośnie w „oczach”.
Za to jego główną słabością jest izolacyjność, szczególnie pionowa. Puste komórki ułożone jedna na drugiej tworzą rurki od samego fundamentu po dach i o pionowej izolacji termicznej możecie zapomnieć. Kolejna wada to dodatkowy materiał, którego trzeba użyć. Tynki zewnętrzne i wewnętrzne oraz w przypadku pustaków MAX izolację ze styropianu lub wełny kamiennej i z takiego pustaka trzeba wykonać ścianę podwójną. Porotherm w tym temacie lepiej wypada, gdyż wykonujemy ścianę pojedynczą, lecz kwestia tynków i izolacji termicznej w pionie dalej pozostaje.
I trzecią wadą ceramiki jest to że cegła zawsze będzie promieniować. Tak! cegły promieniują, nie tak jak w Czarnobylu, ale po wypaleniu w piecu to promieniowanie pozostaje, choć nie wszyscy o tym mówią, albo też nie wiedzą.
Cegła ceramiczna
To materiał, który już nie służy do budowania ścian zewnętrznych, ale jest nadal używany na budowach jako podmurówki lub do budowy filarów i wszędzie tam, gdzie wytrzymałość mechaniczna musi być większa niż pustak pianowy przy zachowaniu mniejszej objętości. Takim przykładem może być filar między oknami, gdy rozpiętość belki nadproża wymaga podparcia. Choć osobiście użyłbym cegły silikatowej (białej) lub bloczków Silka.
Podsumowując te wywody
Zanim przystąpisz do budowy musisz wybrać materiały na swoją inwestycję. W dużej mierze materiał początkowo może być kuszący w cenie, ale w dalszym rozrachunku już taki nie będzie. Zaoszczędzisz pieniądze na materiale a w użytkowaniu będziesz te pieniądze oddawał na ogrzewanie rok w rok. Pomyśl o tym też